Dnes jsem se vydal na trasu přes Jizerky a to ze Szklarske Poreby do Nového Města pod Smrkem. Tuto jsem již před dvěma lety prošel a velmi se mi líbila. A když letos přibylo Polsko, tak bylo jasné, že si to musím zopakovat, tentokrát s odlovem vrcholů. Třeba tímto někoho inspiruji na zajímavou, náročnou trasu.
Do Szklarske Poreby jsem odjížděl ráno vlakem z Liberce, cesta o délce cca 60 km trvala asi 1 hodinu a 45 minut, takže doporučuji knížku, film v mobilu atd.
Po vystoupeni na nádraží ve Szklarske Porebě se naskytne nádherný výhled na polskou část Krkonoš, kdy jsou rozeznat Sněžné Jámy. Vydám se po turistické červená a za chvíli loguji první vrcholek Hutnicza Górka, poté výšlapnu na Czarna Góra a pokračuji po žluté na Wysoki Kamieň, kde je kamenná věž a nádherný 360° výhled.

Ráno tu ještě nikdo nebyl, ale později zde funguje občerstvení. Nechám zde nálepku, uvidíme jak dlouho vydrží, a pokračuji po červené dál.

Po dlouhé rovince dojdu na Zwalisko, zde jsou pěkné skály, na které se da i vylézt.

Tyto však byly již v obležení a tak pokračuji k uzavřenému lomu Stanislaw, kde je vrchol Izerskie Garby, zde je rovněž parádní výhled do okolí. Odsud se dám na Wysokou Kopu. A pokračuji cestou, necestou na Zlote Jamy, cesta po nějaké době končí a ja posledních cca 400 metrů musím jit klečím, borůvčím atd. Snažím se vybírat cestu, tak abych přírodě moc neuškodil. Nakonec se mi to podařilo, ale stálo to dost času. Poté se stejnou cestou vracím na turistickou červenou a loguju Przednia Kopa a po chvilce Sine Skalki, odkud je další krásný výhled a je již vidět Smrk a Stóg Izerski.

Dám si zde na lavičce oběd a pokračuji dál po červené. Čekala mě další táhla rovinka na jejímž konci zmizím na lesní cestu směrem k Rudy Grzbiet. Tato část mě uchvátila. Jednalo se o malou pěšinku, kudy moc lidí nechodí, spíš zde byly stopy od kola, nebo menší motorky . Na jejímž začátku jsou úmyslně pokácené stromy, asi kvůli motorkám. Po pěšině pokračuji na další vrcholek Szerzawa, kde cesta uhne trochu doleva a pokračuje na vrchol Podmokla. V této části potkám dva turisty, což mi přišlo divné. Po chvilce zaznamenám, že se jedná o Čechy a tak se pozdravíme, mineme a pokračuji dál. Až na Podmokle jsem si v aplikaci všiml, že se jednalo o horobraníky Tsetsee a Kony, kteří mi na tomto vrcholu uzmuli prvovýstup . No nic, já jim uzmul ty dva předchozí a pokračuji dál. Tímto je ještě jednou zdravím. Na konci této cesty jsou opět pokácené stromy a tak se trochu hůře dostanu na asfaltovou silnici u Polany Izerske, kde se dám vlevo a pokračuji na tři vrcholy - Sielna Kopa, Graniczna a Krowia Kopa, tyto zaloguji jako první a vracím se zpátky na Polanu Izerskou. Odtud pokračuji po červené na Stóg Izerski, kdy po chvilce odbočím vpravo a vystoupám na Swieradowiec, kde zjistím že tu chvíli předemnou byli opět výše jmenovaný horobraníci, po této cestě pokračuji na Lužec a odtud pěšinkou na Stóg Izerski, zde jsem již nedávno byl a tak loguji výstup a pokračuji do Čech. Na hranicích zaloguji polský Smrek a ihned ten český Smrk, kde je rozhledna a vrchol je ve výzvě Jizerský horal. Po menší přestávce sestoupím po modré na rozcestí Streitův obrázek, kde přestoupím na zelenou a vylezu další vrchol do Jizerského horala - Měděnec, odtud už mě čeká jen sestup do Nového Města pod Smrkem, během tohoto doufám, že budou mít U Spálené hospody otevřeno a dám si zasloužené pivko, nakonec měli a vychutnal jsem si zde dva kousky, měl jsem do odjezdu vlaku hodinku čas. Poté jsem ještě zalogoval zdejší vrchol se stejným názvem a upaloval na vlak, kterým jsem jel, něco málo přes hodinku, do Liberce. Nakonec to dalo 22 kopců a necelých 42 km (dle map v PC to mělo být cca 38 ) , před dvěma lety jsem to měl za 30 km, takže se dá trasa upravit.
Tak snad jsem někoho inspiroval, lovu zdar.